Teknofest Koordinatörlüğü

                                                                       

 

 

2019’dan 2023’e TEKNOFEST Ödülleri

 2019 Ödülleri

3’ü Birincilik Olmak Üzere Toplam 5 Ödül

Robotik ve Otomasyon Topluluğu (RAC-LAB) AYBARS İHA Takımı, Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması “Döner Kanat” kategorisinde birinci.

KTÜN ANKA Teknik Takımı ise “TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında” E-Babil adı verilen elektromobil aracı ile “Görsel Tasarım” kategorisinde birinci.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Merve Özpolat, TEKNOFEST kapsamında, TÜBİTAK tarafından düzenlenen İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması “Eğitim” kategorisinde “Çocuklar için 3 Boyutlu Yazıcı” projesiyle birinci oldu.

KTÜN RAC-LAB Döner kanat ekibi, TEKNOFEST kapsamında gerçekleşen İnsanlık Yararına Teknoloji Proje Yarışması “Afet Yönetimi” kategorisinde üçüncülük

TÜBİTAK 2242 - Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması  “Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik” kategorisinde “Blok Zinciri Teknolojisi ile Seçim ve Oylama Sistemi: EvidencesVoting” projesiyle KTÜN Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ahmet Kürşat Çakır üçüncülük elde etti.

 

 

 

2020 Ödülleri

TEKNOFEST ve TÜBİTAK’tan Üçüncülük Ödülü

RACLAB Intelligent Traffic Control Takımı, ‘Akıllı Ulaşım’ kategorisinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akif Durdu danışmanlığındaki  'Şehir içi Trafik Işık Ağının Optimum Kontrolü' projeleriyle üçüncülüğü elde ederek ödül almaya hak kazandı

TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karaman danışmanlığında Özlem Saygi ve Ramazan Hoyladı’nın “Denizlerde Petrol Türevi Sızıntılarının Neden Olduğu Kirliliği Gidermek İçin Nanoteknoloji Temelli Bir Çözüm: Yağ-Su Ayırıcı Yüzer Platform - Vatoz" adlı projeleri ‘Enerji ve Çevre” dalında Türkiye üçüncülüğü” ödülünü kazandı.

2021 Ödülleri

1 Birincilik, 1 İkincilik, 2 Üçüncülük, 1 En Özgün Yazılım, 1 Mansiyon Olmak Üzere 6 Ödül

Prof. Dr. Ömer Sinan Şahin danışmanlığındaki KTÜN CF-DESIGN Takımı ile ‘Jet Motor Tasarım Yarışmasında’ birinci oldu. 

Yine ‘Akıllı Ulaşım Yarışması’nda Doç. Dr. Akif Durdu danışmanlığındaki KTÜN Raclab Intelligent Traffic Control Takımı 2. oldu.

‘İnsanlık Yararına Teknoloji Sosyal İnovasyon’ kategorisinde Dr. Öğr. Üyesi Betül Uzbaş danışmanlığındaki Social-Tech Takımı yarışmada 3. oldu.

KTÜN KMT Takımı,  ‘Akıllı Ulaşım Kategorisinde’ CardApp Projesi ile Türkiye 3. sü oldu.

KTÜN RACLAB Sigun Takımı Robotaksi - Binek Otonom Araç Hazır Araç Kategorisinde ‘En Özgün Yazılım Ödülü’ aldı.

 TEKNOFEST’te TÜBİTAK tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları’ yarışmasında Bekir Doğan danışmanlığında KTÜN Teknoloji ve Havacılık Topluluğu Doruk Takımı, mansiyon ödülü aldı.

2022 Ödülleri

TEKNOFEST Karadeniz’de 6 Ödül

“Savaşan İHA Yarışması’nda, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Akif Durdu’nun Danışmanlığındaki RACLAB Griffin Takımı Mansiyon üçüncülük ödülü kazandı.

Doç Dr. Akif Durdu Danışmanlığındaki RACLAB Takımı “Su Altı Aracı Kontrol Kartı” Projesi ‘TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışları’nda ikincilik ödülü aldı.

“Ulaşımda Yapay Zeka” kategorisinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Ali Uymaz Danışmanlığındaki AI-LAB HORİZON Takımı ‘Sunum Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Doç Dr. Akif Durdu Danışmanlığındaki RACLAB Sigun Takımı “Robotaksi Yarışmasında” ‘En Özgün Yazılım’ ve ‘En İyi Sunum Ödülü’nün sahibi oldu.

Sürü İHA Yarışması En İyi Takım Ruhu Ödülü ise yine Doç Dr. Akif Durdu Danışmanlığındaki RACLAB ORION UAV Takımının oldu.

2023 Ödülleri

Bir 2.’lik Ödülü, 7 Takım ‘Performans Ödülü’, 1 ‘En Özgün Tasarım’ ‘En iyi Sunum ve Mansiyon Ödülü’

Su Altı Sistemleri Yarışmasıyla Doç. Dr. Murat Ceylan Danışmanlığındaki KAPSÜL YAZGİT BARBAROV Takımı 2.’lik ödülünün sahibi oldu.

ALTAY İHA, DORUK, MERKÜT MGM, RACLAB ARES, RACLAB İHA, RACLAB MERKÜT İHA ile SANCAKTAR Takımının 7. olduğu Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nda takımlar "Performans Ödülü" almaya hak kazandı. RACLAB ARES KGM takımımız Tarımsal İKA yarışmasında "En Özgün Tasarım" ödülü alırken, Üniversitemiz ŞUURİ Takımı ise En iyi Sunum ve Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu